+420 774 555 258  |   galerie@cafegaleriezelenydum.cz

Téměř každý týden pořádáme kulturní akce jako jsou přednášky, workshopy, koncerty či Filmový klub.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

4. ročník výtvarné soutěže – „Nejmilejší tvář“

To znamená, že letos půjde o portrét. Nejstarší ztvárněný obličej, tentokrát v podobě sošky, pochází z Dolních Věstonic. Stáří této sošky je 26 000 let. Jedná se o drobnou řezbu z mamutoviny. Mohutný rozvoj zaznamenal portrét v renesanci. Ještě významněji se zapsalo baroko, které dovedlo portrétní umění téměř na hranici možností.

Dnes, v době všech možných médií, je portrét trochu odsunut do pozadí. Nicméně jsou malíři, kteří svým umem zvaným hyperrealismus, naprosto klamou diváky. Někdy je třeba si „sáhnout“, zda jde o obraz či fotografii. Oblíbený je autoportrét, kdy umělec zpracovává svůj vlastní odraz v zrcadle. Samostatnou kategorií je i karikatura.

Mezi nejslavnější portrétisty patří Rembrandt van Rijn, Diego Velázquez, Francisko Goya, Karel Škréta, Vojtěch Hynais. Mezi skvělá dnešní jména patří třeba Aleaxndr Pavlov a Michal Janovský.

Zařaďte se mezi tyto skvělé umělce, prostudujte si sami, či s pomocí rodičů práce těchto slavných malířů a zkuste se inspirovat. Namalujte sebe, rodiče, prarodiče anebo kamaráda. Malujte podle živého modelu, nebo podle fotografie.

Pracujte na čtvrtce formátu A3 a vybrat si můžete z barev temperových, nebo suchého pastelu.

Vzhledem k bezpečnostním opatřením přesunuji soutěž na podzim 2020. Obrázky, je třeba doručit na adresu: Café Galerie Zelený Dům, Třebětínská 591, Újezd nad Lesy, 19016.

Termín odevzdání: do pátku 9. 10. 2020.

Slavnostní vyhlášení: čtvrtek 15. 10. 2020 v 18:00 hodin

Soutěž je zpravidla určena pro žáky druhých ročníků ZŠ.

I letos bude připraven program, několik různých kategorií, spousta krásných cen. A stejně jako loni, bude vítěze vybírat renomovaný výtvarník. Obrázky budou i v letošním roce na prodej a celá částka opět půjde na pomoc konkrétnímu člověku z Újezdu nad Lesy.

Markéta Šádková

Tato slečna žije v Újezdu a před 4 lety jí byla diagnostikována nevyléčitelná choroba – systémová sklerodermie. Léčbou se mohou zmírnit příznaky. Aby se lépe pohybovala, může jí pomoci intenzivní fyzioterapie v rehabilitačním ústavu. Tu však zdravotní pojišťovna nehradí. Markéta je slečna, která by měla tančit, chodit do školy, nebo na rande. Pomozme i letos a dopřejme jí trochu lepší a veselejší život.