Milí příznivci Galerie Zelený Dům,

ještě nedávno jsme si přáli k novému roku a ten je již v plném proudu.Zima nás prozatím trápí především na horách. Tam mají plné ruce práce s odhazováním sněhu. Co je pro nás idylické, může pro jiné být skutečnou pohromou. Zavátí asi v našich končinách nebudeme, a tak si můžeme udělat čas na trochu kultury. Ta totiž neuškodí v jakémkoli množství. A je jen na vás, co si z únorového programu vyberete.

Jako vždy zahájíme měsíc tradiční vernisáží. Tentokrát bude galerie hostit dvě dámy. Dámy, které jste měli možnost potkat na vernisáži Vánoční výstavy. Květuše Burešová a Zuzana Muzikant Jeřábková jsou již mnoho let velké kamarádky. Společná vášeň pro výtvarné umění je dala dohromady a malováním vyplňují každou volnou chvilku. Obě dvě jsou členkami Mladoboleslavského sdružení umělců Vlna a Sdružení výtvarníků ČR. Paní Květuše začínala v devadesátých letech s akvarely a olejem, kdy malovala miniatury květin a přírody. Od té doby vyzkoušela mnoho nových technik, ale i po letech je její nejoblíbenější technikou olejomalba. Její tvorba je realistická, ale vždy se do obrazu snaží vnést svůj pohled a své vnímání malovaného tématu. Další její láskou je malování na hedvábí. Její šátky možná i někdo z vás našel pod stromečkem jako dárek. Právě na hedvábí může uplatnit nejvíce svou fantazii. Zde neplatí žádná pravidla. Jen cit. Zuzana maluje snad odjakživa. Již v předškolních letech u ní ak.mal. Stanislav Kovář objevuje talent. V roce 2007 se zúčastňuje první společné výstavy Salon mladoboleslavských výtvarníků. Začíná ryzím realismem, ale brzy zjišťuje, že tato technika nedává příliš volnosti, kterou v tvoření hledá. Náměty jejích obrazů sice realistické jsou, ale zpracovává je svou vlastní formou, často s abstraktním nádechem. Malování je pro ni relaxací, způsobem vyjádření i terapií. Na jejich společné výstavě budete mít možnost porovnat stejný námět zpracovaný každou z nich a porovnat výsledek. Slavnostní zahájení výstavy se koná ve středu 6.2. od 18:00 hodin. Těšit se opět můžete na také na skvělý hudební doprovod v podání skvělého Lukáše Písaříka.

V loňském únorovém čísle jsem psala o tradici Valentýnského svátku. A ta opravdu sahá až do hlubokého středověku. Nejspíš je odvozen od svátku Lupercalia, který se slavil ve starověkém Římě.Je však úplně jedno, kde a kdy tento svátek vznikl. Důležité je, že se každoročně oslavuje láska a náklonnost mezi partnery. Je to den, kdy se tradičně posílají dárky, květiny, cukrovinky anebo pohlednice s tematikou srdce, jako symbolu lásky. Je na každém z nás, jak náklonnost k tomu druhému vyjádříme, ale jistě mi dáte za pravdu, že nikdy není  takových příležitostí dost. Ať však chcete své drahé polovičce předat briliantový náhrdelník, nebo vlastnoručně vyrobené přání, udělejte to stylově u nás. Ve čtvrtek 14.2. si můžete zarezervovat místo na krásné Valentýnské akci s francouzskou milostnou poezií, prózou a šansony v podání klavíristy Milana Dvořáka a Evy Kriz- Lifkové. Oba dva účinkující jste mohli vidět a slyšet na lednové vernisáži. S paní Evou, která vystudovala zpěv a následně i vystupovala v Paříži, se při jejím vystoupení do města lásky velmi snadno přenesete i vy. Začátek je v 18:00 hodin a vstupné 200Kč. Udělejte si včas rezervaci a nadělte letos netradiční dárek.

Poslední únorový týden a zároveň první březnový den můžete zajít na již druhý Master Class s Viktorem Žukem a jeho ženou Nadjou Katernogou. Opět máte možnost si pod jejich vedením vyrobit svoji vlastní originální keramiku a strávit příjemný večer v inspirativním prostředí se skvělými lidmi. Již teď se těším, jak pestrá skupina účastníků se tentokrát sejde.I jako posledně si k práci můžete dát třeba sklenku vína a užít si pravou tvůrčí atmosféru. Opět první večer budete tvořit a týden na to své výtvory malovat speciálními barvami. Proto připomínám, že je třeba počítat s oběma pátky. Kurzy zatím žádné pevné téma nemají, ale jak mi řekl pan Žuk při domlouvání termínu, bude v té době již jaro, teplo a slunce. Kéž by měl pravdu. Nicméně i pokud by se netrefil, jaro můžeme zkusit přivolat právě vaší vyrobenou keramikou. A díky  zkušenostem z prvního kurzu tentokrát již budete směle konkurovat i zkušeným výtvarníkům. Master Class se koná v pátek 1.3. a 8.3 od 18:00 hodin. Cena celého kurzu je 600Kč.

Tak vidíte…a já pořád slyším, jak jsou únor a březen strašné měsíce. Po přečtení tohoto příspěvku doufám změníte názor. A i kdyby nás klasicky šedá pražská zima přesvědčovala o opaku, udělám vše proto, abych ji vám všem alespoň trochu zpříjemnila.

Martina Schiffmannová, galeristka